четвртак, 26. мај 2022.

ОБРАЗ ЗНАМЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

Музеј црквених старина Православне Епархије нишке, поседује велики број руских тзв. Народних икона, односно велики број икона које су биле јефтине за израду, које су постојале међу сиромашним становништвом Русије. Ове иконе одликују се својим необичним узроком, светлим колоритом, а за њихову израду коришћени су јефтини материјали: Минијум, чађ, креч, земљани окер. Злато није коришћено, а калај и сребро појављују се ретко. Центар у којима су се израђивале ове иконе био је Холуј, рурално место у јужном округу Ивановске области у Русији. Овакве иконе одликују се и брзо обрађеном подлогом, поље је наранџасто, а појављује се и метал у позадини. Даске су дебљине пет до шест милиметара сечене секиром од липе и јасике. Иконе су продавали трговци, на саборима и сајмовима широм земље.

Икона Образ знамења Пресвете Богородице, чувана је у Ризници Православне Епархије нишке, а потиче највероватније из XIX века.