петак, 2. април 2021.

КИВОТ МОШТИЈУ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА

XVII- XVIII век

Храм Светог Прокопија у Прокупљу

дрво, тканина, злато, драго камење

O кивоту са моштима Светог великомученика Георгија прота Петар Гагулић записао је:

Приликом оправке храма Светога Прокопија 1929/30. године, у скривници храма, пронађен је ћивот са моштима Светога великoмученика Георгија. Свештеници и управа храма дуго су трагали да дознаду откуда овде та светиња?! Но благодарећи Богу и још неким околностима, доктор наука и декан скопског филозофског факултета, прота Радослав Грујић решио је ово питање. Овај ћивот са моштима налазио се је за време робовања под Турцима у храму Светога Ђорћа у селу Лопижану код Сјенице у Санџаку. Тај је храм данас у рушевинама, како писац наводи 1930. године. Кад су Турци заузели Косово почели су да руше храмове. Чувари храмова хришћанских и српских, бојећи се да непријатељи ове мошти оскрнаве, склонили су ћивот са моштима. Као чувар ових моштију, нарочито се истакла породица Пешића. Они су ове свете мошти предавали с колена на колено као највећу драгоценост у аманет на чување. Пред тиранијом и силом турском Саво Пешић 1876. године напустио је Санџак. Пре своје селидбе Саво је предао мошти својем сину Милу и захтевао од њега да мошти у ковчегу или ћивоту однесе у Србију и да преда некој цркви на чување. Богу је било угодно да је Миле донео мошти у храм Светога Прокопија у Прокупљу где се и данас чувају.