четвртак, 15. април 2021.

РЕЛИКВИЈАР

РЕЛИКВИЈАР ЦРКВЕ ГОРЊЕМАТЕЈЕВАЧКЕ

Реликвијар горњематејевачког храма Вазнесења Господњег представља репрезентативан кујинџијски рад Ниша и околине. У Музеј црквених старина донет је 2021. године. Коришћен је као дарохранилница. Начињен је као рељефна кутија са испупченим поклопцем на коме је рељефно приказан лик Анђела. Анђео је приказан без руку, са крилима у хаљини окружен цветном орнаментиком начињеном искуцавањем Приказ Анђела оивичен је биљним орнаментима.

Сама кутија постављна је на четири квадратне стопе са скромним украсима. Са предње стране поклопца налази се копча за затварање која је такође украшена искуцавањем. На све четири стране кутије налази се допојасна представа Анђела, поред кога су приказане по две птице- орлови или голубови.

По начину израде и стилу, реликвијар се може сместити у половину XIX века.