петак, 9. април 2021.

ЈЕВРЕЈСКИ БОГОСЛУЖБЕНИ ПРЕДМЕТИ

JEВРЕЈСКИ БОГОСЛУЖБЕНИ ПРЕДМЕТИ

Дар Вилхелма Вајса Вилија храму Светог великомученика Пантелејмона у Нишу

Вилхелм Вајс Вили рођен је у Нишу 1925. године у јеврејској породици Рудолфа и Луне Вили. Одмах по окупацији Југославије у Другом светском рату је позван на принудни рад. Увидевши како се ствари развијају и шта ће се догодити, решио је да побегне. О овим догађајима оставио је забележене своје успомене: „Сакрио сам се у вагон између два топа, а када је воз кренуо изашао сам из касарне, искочио сам и преко поља кренуо ка кући својих родитеља у Насељу Краља Петра II. Успeо сам онако испребијан, да дођем до Панталејског гробља. Ту сам остао сакривен целе ноћи. Ујутру, да бих се окрепио, онако исцрпљен, узео сам храну са гробова, остављену после помена.“ Вилхелм Вајс Вали успео је да преко свештеника Радомира Антића пароха при пантелејском храму прибави лажна документа за своју породицу и себе и тако је преживео рат. Након формирања државе Израел, преселили су се 1954. године. У знак захвалности за преживљење, храму Светог Пантелејмона је 1995. године приликом посете Србији даривао месингани тањир са натписом на српском и јеврејском језику „Са поштовањем Цркви Свети Пантелеј, Вајс Вили, Израел,“ и Кидуш чашу.

Вилхелм Вајс Вили приликом посете храму Светог Пантелејмона 1995. године