среда, 16. март 2022.

ПАФТА

Пазарска црква Рождества Христовог у Пироту

1879. година

Пафте представљају декоративне металне копче за појас, наглашених димензија и специфичне форме. Израђиване су од сребра или легура, позлаћивани и уграшавани емаилом, филиграном, драгим камењем и седефом, а њихово порекло везује се за блискоисточне традиције. Пафте су доношене са ходочашћа из Свете земље, а ходочасници су их често поклањали свештеницима, који би их носили на свештеничким појасевима, испод мантије или на појасевима литургијских одежди. Игуман хаџи Теофило Стевановић у Обредословљу пише да свештенички појасеви могу бити попут оних јерусалимских или тканих са пафтама.

Хаџијске евлогије имале су велику и значајну улогу у обликовању балканске визуелне културе, а пафте су само један од аспеката који је српске цркве повезивао са онима у далекој Палестини, одређујући шири оквир српске верске културе XIX века.