понедељак, 9. мај 2022.

МИСТИЧНО ЗАРУЧЕЊЕ СВЕТЕ КАТАРИНЕ

Мистично заручење Свете Катарине, реплика слике Паола Веронезеа из 1575. године, рад академског сликара Жике Антића из Ниша из 1940. године. Оригинал слике насликан је као олтарна икона цркве Свете Катарине у Венецији. На слици је приказано мистично заручење Свете Катарине. Овај мотив био је веома популаран у позној средњовековној уметности. Све сцене многих уметника који су изображавали заручење Свете Катарине укључивали су малог Христа кога држи Пресвета Богородица. Света Катарина одевена је луксузно, налик принцези, врло често са круном и распуштеном плавом косом и мученичком палмом. Паоло Веронезе приказује као величанствену прославу XVI века, где Света Катарина у пратњи племићке пратње и групе анђела који свирају, поприма аристократски лик. Уметник Свету Катарину не приказује толико у побожном окружењу, колико у венецијанском фолклору. Иначе, слика настаје у периоду Контрареформације, са веома строгим препорукама римокатоличке цркве. На слици је приказано и пар коринтских стубова, који симболизују стубове вере, а истовремено подражавају сводове храма са стране престола.